Rámy

Rámy (anglicky frames) jsou speciální technologií, umožňující vystavět layout stránky z několika stránek jiných. Obvykle se například vytvoří stránka s hlavní navigací a samotný obsah se umístí na další stránky. Nakonec se vše spojí přes třetí stránku s rámy. Stejně tak lze přidat další rámy např. s hlavičkou a s patičkou.

Hlavní výhodou rámů je, že při aktualizaci navigace není třeba zasahovat do všech ostatních stránek, správa webu s rámy je tak velice rychlá. Další předností rámů je i malá velikost celého webu, každá informace je uložena jen jednou. A protože uživatel při procházení načítá vždy jen obsahové stránky, zobrazují se mu velice rychle. Velmi rychle se po nich také pohybuje, neboť navigace v rámech zůstává na svém místě, ačkoliv se zbytek stránky roluje.

Dnes se však na běžných webových prezentacích rámy dávno nepoužívají. Výše zmíněné výhody lze získat i jinými způsoby (byť náročnějšími na znalosti) a nevýhody rámů proto převažují. Patří k nim zejména problémy s použitelností webu (např. nelze odkázat na konkrétní podstránku, je obtížné udělat tiskovou verzi,…).

Rámy částečně brání i přístupnosti webu (např. problémy v textových prohlížečích), jeho viditelnosti (uživatel přichází z vyhledávače na podstránku, tedy nevidí rám s navigací). Nevýhodou rámů je i malá kreativita grafického návrhu, design webu využívajících rámy se vzájemně podobá.

Přes tyto nevýhody platné pro běžné webové prezentace však není možné rámy zatracovat. Hodí se například pro některé webové aplikace.

Odkazy související s pojmem Rámy

Zaujal vás pojem Rámy?

Přemýšlíte, jak nové informace využít v praxi? Kontaktujte nás s poptávkou:

Chci nezávaznou kalkulaci


Facebook: sledujte nás