Kešování

Keš (anglicky cache) je program nalézající se kdesi mezi vámi a serverem, kterému váš webový prohlížeč zasílá požadavky na jednotlivé stránky. Jakmile pak jde stránka přes keš zpátky do vašeho prohlížeče, keš si ji uloží a při dalším stejném požadavku ji nabídne, místo aby byl obtěžován původní server. Všechny moderní prohlížeče už dnes mají vlastní keš, kešování podporují také nejrůznější routery, brány a proxy servery.

V oblasti programování webových aplikací se používá podobná technika, někdy se jí také říká předkešování. Funguje to jednoduše. Pokud vznese váš prohlížeč požadavek na určitou stránku, server se jen podívá, zda ji má uloženu již hotovou ve formě souboru. Pokud nikoliv, stránka se klasickým způsobem vygeneruje, odešle se vašemu prohlížeči a zároveň se uloží do souboru. Při dalším požadavku na stejnou stránku serveru stačí pro ni jen sáhnout a nemusí se zdržovat s celým, často složitým, generováním.

Cílem kešování je v obou případech snížení zátěže hardware a zvýšení rychlosti odezvy. U webu lze například správným nastavením HTTP hlaviček zajistit významně rychlejší vykreslování. Hlavní nevýhodou kešování je fakt, že i při změně stránky vrací keš nějaký čas stránku původní, je tedy třeba toto dobře ošetřit.

Odkazy související s pojmem Kešování

Zaujal vás pojem Kešování?

Přemýšlíte, jak nové informace využít v praxi? Kontaktujte nás s poptávkou:

Chci nezávaznou kalkulaci


Facebook: sledujte nás